Cildinizi 5 adımda sonbahara hazırlayın!


Merhabalar,

Malum yaz aylarının sonuna geliyoruz, her ne kadar bunu istemesem de yapacak bir şey yok 🙂 Yazdan çıkan cildimizde kuruluklar yaşandığı için sonbahara girmeden önce bazı cilt bakımlarını yaparak şımartmak gerekiyor. Peki cildi sonbahara hazırlamak için neler yapılabilir?

Aslında en önemli nokta bolca nemlendirmek oluyor. Deniz ve güneş ne kadar güzel olsa da cilde zararları da olabiliyor. Cildimiz kuruduğundan geriliyor, özellikle benim gibi zaten kuru ciltliyseniz bu durum işinizi daha da zorlaştırıyor.

Mesela ben 10 günlük bir deniz tatili yapsam bile döndüğümde düzenli nemlendirme yapmadığım için bacaklarımın alt bileğe uzanan kısmında aşırı kuruluk olduğunu gördüm. Beyazlaşmış cildin yanı sıra çatlak görünümü canımı baya sıktı. Bunun üzerine birkaç gün Doa Kozmetik’in shea yağını uyguladım. Gerçekten baya fark oldu, bu ürünle ilgili yorumlarımı yazmıştım, buradan okuyabilirsiniz TIK TIK

Dediğim gibi bol nemlendirici ürünlerle cildinize destek vermenizi öneririm çünkü kışa geçişte havanın soğumasıyla cilt daha da kuruyacak, bu nedenle hazırlıklı olmak şart. Nemlendiricili krem, maske, serum ve yağ istediklerinizden faydalanabilirsiniz.

Yazdan kalma cildinizdeki kiri ve ölü deriyi yok etmeniz şart. Bunun için düzenli olarak peeling yapabilirsiniz. Alttan canlı ve parlak olan sağlıklı cildiniz çıkacaktır. Gözenekleriniz genişlemiş ve siyah noktalarınız da çoğalmış olabilir, benim burnumdaki yağlanma da oldukça arttı. Bunun için de kil maskelerini deneyebilirsiniz. Gözenekleri sıkılaştıran, kiri, yağı ve siyah noktaları temizleyen maskeleri haftada bir uygulayabilirsiniz.

Benim önerebileceğim önemli bir detay da su içmek. Gerçekten bol bol su içmek her derde deva diyebilirim. Bunun faydalarını da bizzat yaşadım. Su az içtiğim durumlarda göz kuruluğumun arttığını fark ettim. Gerçekten araştırdığımda susuzluğun gözleri bile etkilediğini öğrendim. Bol su içtiğinizde yüzünüzdeki canlılığı ve yumuşaklığı da net görüyorsunuz.

C vitamini yönünden zengin meyveleri de mutlaka yemek lazım. Son zamanlarda çok popüler olan C vitaminleri serumlarını da sıkça görüyoruz. Madem bu kadar önemli ve cilde faydalı, mümkün olduğun C vitamini içeren mevsim meyvelerini tüketmek lazım.

Benim önerilerim bu şekilde, sizin de eklemek istedikleriniz varsa yorum olarak paylaşırsanız sevinirim.

Keyifli günler 🙂

Leave a comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 comments on “Cildinizi 5 adımda sonbahara hazırlayın!

  1. Cilt bakım önerilerin için çok teşekkürler Yelizcim. Deniz sezonu bittikten sonra deneyeceğim 🤗

  2. Deniz dönüşü sonrası bacaklardaki o beyaz görüntüden bende nefret ediyorum. Nemlendiriyorum ama yeterli olmuyor maalesef:(

  3. Shea yağını bilmiyordum, hemen edineyim bir adet 😊

  4. Su icmek gercekten onemli bir detay canim💖