Ya Siz Olsaydınız Ne Yapardınız?


Uzunca bir süredir kozmetik ve yaşam blogları gerek bloglarında gerek sosyal medya hesaplarında bazı şikayetler ve sitemler görüyorsunuz. Bizler yani blog yazarları istedik ki bu durumu tek bir yazıda toplayalım, sorunu ve kaynağını anlatalım.

Öncelikle belirtelim; bizler marka gönderisinden çok kendi aldıklarımızı bloglarında yazan blog yazarlarıyız. Yani bu yazıyı yazma cesaretini gösteriyorsak ki bu nokta çok önemli, blogumuz biz istediğimiz için var ve var olacak!

Uzun bir süre aktif blog yazarları olarak olayları uzaktan izledik. Blog yazmayı kolay zannedenler ticari veya en azından çıkar amaçlı blog açıyorlar. Hatta blog demeyelim, instagram hesabı açıyorlar ve kendilerine blogger diyorlar. Üzerine son zamanların en moda hadisesi takipçi satın alıyorlar. Bir bakıyorsunuz 2 aylık bir instagram hesabı 40 bin takipçiye ulaşmış. Çözünürlüğü iyi fotoğraflar, hatta bazen yabancı bloggerlardan aldıkları fotoğraflar ile “dostlar iş başında görsün” mantığı ile paylaşım yapıyorlar. Ardından markalara yazmaya başlıyorlar, tanıtmak için ürün istiyorlar. Zaten instagram hesaplarını açar açmaz profillerine ekledikleri bir not var: “Reklam ve iş birlikleri için DM” Yani amaç baştan belli sizce de öyle değil mi? Ve bazıları blog nedir, blog nasıl yazılır haberi yok. İçlerinde instagramın gerçekten blog olduğuna inananlar var biliyor musunuz?.

Bu şekilde bir yol izleyerek hem gerçek blog yazarlarının emeğini hiçe saymış oluyorlar hem ‘blog yazarlığı’ vurgusunu kötüye kullanıp lekeliyorlar. Olay bununla da sınırlı değil. Markaların ‘denemeleri ve yazmaları’ için gönderdiği ürünleri satmaya başlıyor kimileri. Yani olayın ticari boyutuna kısa yolla ulaşıyorlar.

Peki bu durumda sadece kendini blogger zanneden ve etrafındakileri inandıranlar mı suçlu? Bunların hesaplarını incelemeyen ve “ben bloggerım dediğinde “hani senin blogun” diye sormayan firmaların hiç mi suçu yok? Aslında bakarsınız suçları hiç azımsanmayacak ölçüde. Onlar bu blog yazmayan ve takipçileri gerçek olmayan hesaplara ürün gönderip, ürünlerin akıbetini bile sormayınca ne oluyor? “Bu iş ne kadar kolaymış” diye düşünen meraklı insanlar da açıyorlar bir instagram hesabı, alıyorlar takipçiyi başlıyorlar firmalara yazmaya. Belki onlara da gelir öyle değil mi?

Bu arada emek veren blog yazarları ne yapıyor dersiniz? Sırf bu işi severek yaptıkları için, blog yazarken paylaşım yaparken mutlu oldukları için ceplerinden para verip o markaların ürünlerini almaya devam ediyor. Evet bir çoğu bunu yapıyor.

Sizce firmalar neden böyle yapıyor? Ürünleri yazmayan tanıtmayan hatta blog bile yazmayan insanlara neden ürün gönderiyorlar? Bizler nasılsa gidip o ürünleri alıp, kullanıp yazıyoruz. O kişiler bedava olmazsa almıyor. Sebep bu olabilir mi? Biz mantıklı bir gerekçe bulamadık. Bizler blog yazarı olarak, birer tüketici olarak blog yazarları kimdir, ne kadar samimidir bir iki defa okumakla anlayabiliyorsak koskoca pr ekipleri bunu neden anlayamıyor? Çalıştıkları markayı aşağı çekmek hoşlarına gitmez ama ürün gönderdikleri insanlar instagram hesaplarında bile ürünü yorumlamazken nasıl bir sonuca varmayı düşünüyorlar dersiniz? Peki pr işlerini instabloggerlara veren markalara ne dersiniz? Bol bol soru işreti konulacak cümleler kurmak mümkün bu paragrafta… Bizde bu soru işaretleri oluşturan markalar yanında nokta atışı yapan muhteşem firmalar da var. Onları da yürekten tebrik ediyoruz.

Bir sorun da nedir biliyor musunuz? Firmaların uyarılara duyarsız olması! Ya cevap verilmiyor, ya geçiştiriliyor. Bazı markaların ‘blogger toplantısı’ adı altında bir organizasyon yapıp katılımcıların yarısından çoğunun blogu olmayan makyaj sever instagram hesabı olması ayrı bir konu zaten.

Bu noktada hemen vurgulayalım; markaların denemesi için ürün gönderdiği çok kıymetli blog yazarları da var. Ve bizler onların yorumlarını fazlası ile önemsiyor ve ilgi ile takip ediyoruz.

Bu yazıyı hep birlikte hazırlayıp yayınlamadan önce çok düşündük. İlk soru ‘acaba tepkimiz işe yarar mı?’ Evet okuduğunuza göre yazıyı yayınlama kararı aldık. Hiç bir işe yaramasa da, ürün incelemeyi değerlendirmeyi bilmeyen amacı çok farklı olan insanlarla iş birliği yapılmaya devam edilse de bizim çizgimiz net! Bugüne kadar ne yaptıysak o şekilde devam etmeyi planlıyoruz. Ya siz olsaydınız ne yapardınız?

Not: Bu yazıyı görüp paylaşmak isteyen blog yazarlarının, detaylıca anlayarak okumasını rica ediyoruz. Yazıda altını dolduramayacağı özelliklere sahip birinin bu yazıyı yayınlaması doğru olmaz. Mesela bloguna düzenli yazı girmeyen veya blogu sadece hediye ürünlerle dolu olan bir blog yazarı lütfen bu yazıyı yayınlamasın. Bizler gibi düşünen yazarların bu yazıyı paylaşması hepimizi mutlu eder. Bizler doğru yolda olduğumuzu biliyoruz ancak yazının çok fazla blogda yayına girmesi bizim tavır ve tepkimizin doğru olduğunu çok fazla insana ulaştırır.

Sevgiler.

Bir Yorum Yazın

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

18 Yorum Var

 1. Ben bu durum tamamen firmalarin suçu diyorum. Kaliteye degil çogu zaman sahte olan sayilara bakiyorlar.

 2. Çok doğru bir şekilde dile getirilmiş ?

 3. Bence tepkiniz çok haklı ve çok da güzel ifade edilmiş, tam dozunda. Umarım amacına ulaşır.

 4. Umarım bu serzenişlerimiz dikkate alınır bitanem.

 5. İnstagramda bolca gördüm ve merak etmiştim ”hayırdır” diye.Bu ortak bir bildiri sanırım.Yazılanların her kelimesine aynen katılıyorum.Özellikle şu instagtamda hesap açıp sürekli çocuğunun,kahvesinin,çiçeğinin,böceğinin fotoğrafını yükleyip te adının önüne arkasına blogger ekleyenler ve yazı yazmaktan aciz,özgün olmaktan uzak,pasif,parayla takipçi satın alan instagramcılara gelsin bunlar…Yazılarını layığıyla,özgünce,güncel yazan ve yazılarının paylaşımlarını sosyal medya hesaplarından duyuran tüm blog yazarı arkadaşlara gönül dolusu sevgiler ve saygılar…(Bu yanıtımı da bu bildirinin olduğu her paylaşımın altına aynen kopyalayacağım)…

 6. Sayıya takılıyorlar ama çok yanılıyorlar.İlerleyen süreçte,bu işe gönül verenler ve kaliteden ödün vermeyenler kazanacak bence 🙂

 7. Cok haklı be yerınde bir acıklama olmuş

 8. kelebeketkisi39 - :

  Güzel tespitler olmuş:))

 9. beautybygizzy - :

  Biz yinede blogumuza devam etmeliyiz er yada geç onların dönemide bitecek 🙂

 10. Blog yazmayı seviyorum. Bu hobiye şimdilerde çok sık rastlandığı gibi ürün alabilmek için başlamadım.Hatta böyle bir şeyin varlığından haberdar bile değildim. İlk PR paketim geldiğinde ise bir yılı çoktan doldurmuştum.
  Sevdiğim için yazıyor, tartışmalardan ve serzenişlerden uzak durmaya çalışıyorum. Kendimi iyi hissetmek adına başladığım bu hobinin çeşitli hırslar uğruna beni yıpratmasına izin vermemek en doğrusu sanırım 😉
  Şimdilik tek yapabileceğim yazmak ve yazdıklarımın değer görmesini beklemek. Firmalardan da çok bir şey beklememek gerek . Sonuçta onlar olaya bizim gibi duygusal bakmıyorlar. Amaçları reklam yapmak olduğundan ürünlerini gönderip geçiyorlar.
  Bence ilk yapılması gereken kişinin karşısındakinin açığını yakalamaktan,kime ne gitmiş diye düşünmekten ziyade birlik olması, birbirlerinin yayınlarını paylaşması.Aksi halde emek verdiğimiz bu platformu biz kendi ellerimizle yok edeceğiz 😉

 11. WordPress’e geçiş yapmışsın Yeliz. Hayırlı olsun öncelikle.. Valla kime ne gitmiş umrumda bile değil. Ben 7 yıldır bloggerda birşeyle yapıyorum. Ama takipçi malesef herşey olmuş. Ama ben 7 sene önce de hobi olarak yapıyordum şimdi de hobi olarak yapıyorum. Hayat paylaştıkça güzel 🙂

 12. Mükemmel hazırlanmış bir yazı.
  Geç okuduğuma üzülüyorum kendi adıma.
  Birkaç noktaya değinmek istiyorum. Bu süreç arasında kalmış olan birisi olarak.

  Öncelikle gururla ben bir blogger’ım diyebiliyorum kendime. Lakin hala yetersizim kabul ediyorum.
  İlk başladığımda instagramdan büyümek gibi bir amacım ya da hedefim yoktu.
  Bloğumu açtığımda düşüncem, hayatta deneyimlediğim herşeyi paylaşmaktı.
  Nitekim bu şekilde de ilerliyordum.
  Kişisel instagram hesabımda, bloğumda yazdıklarımı paylaşarak okuyucu çekmeye çalışıyordum.
  Bir süre sonra, yazı yazmak için fırsat bulamamıştım.
  Diğer taraftan, instagramda fotoğraf paylaşmaya devam ediyordum.
  Kısa bir süre sonra, piyasaya yeni giren bir kozmetik firması bana ürün deneyimlemem ve yorumlamam için teklifte bulundu. Tabi ki heyecanla kabul ettim. Ardından paylaşımlarım beğenildikçe başka firmaların da dikkatini çektim. Bu şekilde güzel bir yükselişe geçtim.

  Şimdilerde okulu bitirmeye çalışırken bloğumdan da kopmamaya çalışıyorum.
  Yayın depolamaya çalışıyorum ve bloggerlara elimden geldiğince destek vermeye çalışıyorum.

  Bu konu hakkında genel bir yayın da hazırlayacağım inşallah en kısa zamanda <3

  Uzun oldu ama kusura bakma bitanem <3

 13. Bloğun yeri hep ayrı benim için ilk göz ağrım benim.

 14. Makyajphuketi - :

  Umarım anlayan anlar

tr_TRTurkish