Kozmetik Bloglarından Duyuru!


Kozmetik blogu yazarları olarak bir süredir aramızda konuştuğumuz ve bizi rahatsız eden konuları sizinle de paylaşalım; bir kez daha ve umut ediyoruz ki son kez (kozmetik blogları) biz kimiz, ne yaparız, amacımız ne anlatalım istedik. Umuyoruz ki bu açıklama ile hem kendimizi size anlatabiliriz; hem de son zamanlarda kulağımıza gelen, son derece yanlış ve verdiğimiz emeği hiçe sayan algı operasyonlarını değersizleştirebiliriz! Biz kozmetik blogu yazıyoruz; “hobimiz” bu renkli dünya yani! Makyaj malzemelerini gördüğümüzde aşkla bakıyoruz, gözlerinden kalpler çıkan emojilere dönüyoruz. Yeni bir üründen bahsederken sesimiz yükseliyor; kalp atışlarımız hızlanıyor. Saatlerce bir rujun “rose gold” ambalajına güzelleme yapabiliyoruz; ya da bir marka tenimize uyan fondöten getirmediğinde günlerce söylenebiliyoruz. Yeni bir far paleti aldığımızda kullanmadan önce günlerce bakışıyoruz. Fırçalarımızı arada bir elimize alıp okşuyoruz; yumuşaklıklarıyla kendimizden geçiyoruz. Kozmetiği yalnızca sevmiyoruz; tutkuyla bağlıyız. 

bbloggers
Biliyoruz ki aranızda bizim gibi olanlar, bu yazıları okuduğunda “deli galiba” demeyenler de var! Ama biz kozmetik blogu yazarı olarak, bu tutkumuzu bir farklı seviyeye taşıyıp, kozmetiklerle ilgili bildiğimiz ve anladığımız ne varsa yazmayı da seviyoruz. Okuyanlara bizim gözümüzden bu güzellikleri anlatmayı, iyi-kötü ne varsa paylaşmayı, yeniliklerden sizi haberdar etmeyi, gelen yorumlarla yeni bir şeyler öğrenmeyi seviyoruz. 

Şu an bu yazıyı okuyorsanız, biliyoruz ki siz de okumayı seviyorsunuz! Kozmetik bloglarımızda akışa hareket katmak için ara sıra yeni mekanlar gibi farklı konulara yer versek de, bizim uzmanlık alanımız kozmetik! 

Tüm dünyada “uzmanlaşmak” değerliyken, Türkiye’deki “ne iş olsa yaparım abi” kültürüne karşı gelip, moda adıyla “lifestyle blogger” olmak yerine “yalnızca kozmetik yazmaya devam etmeyi” tercih etme nedenimiz de bu: bildiğimiz işi yapıyoruz. Pek çoğumuz da bu işi gayet iyi yaptığı için kozmetik firmalarından işbirliği teklifleri alıyor; dolayısıyla işbirliği çalışmaları da yürütüyoruz. Ama, her işbirliğine de evet demiyoruz; birlikte çalışacağımız firmaları, gideceğimiz yerleri de inceleyerek seçmeye çalışıyoruz. Çünkü biliyoruz ki her gün, günde 3-4 ayrı yere gidip aynı hafta içinde de çeşit çeşit bakım yaptırmak karşı taraftan bakınca “pek de güvenilir görünmüyor”… Eleştirilerin bir kısmı da burada başlıyor: işbirliği çalışması yapılan ürünleri iyi yazma, kötüye kötü dememe, “her ürünü sevdiğini söyleme” gibi… 

Önce şu konuya açıklık getirelim: Türk yasalarına göre herhangi bir firmayı medya aracılığı ile karalamak suçtur. Bir ürünü dilinizin kemiği olduğunu unutarak kötülerseniz, firmanın sizi dava etme hakkı vardır. Ama bu her ürüne “harika” demek zorundasınız anlamına gelmez. Zaten ister makyaj ürünü renkli kozmetik, ister de cilt bakım ürünü olsun, kozmetik ürünlerinin performansı görecelidir; kişiden kişiye değişir ve birine çok iyi gelen üründen diğer bir kişi hiç sonuç alamayabilir. Bu yüzden de aklı başında bloglar bir üründen bahsederken, yaygın adıyla “PR ürünü” olsun olmasın, “olumlu ve olumsuz yönlerini” yazarlar, kendi ten renklerini ya da cilt türlerini belirterek “bende etkileri bu oldu ama farklı ten renklerinde, cilt türlerinde farklı performans gösterebilir” gibi bir cümleyle de bitirirler. Ya da o ürünü hiç yazmamayı da tercih edebilirler. Ama zaten iyi bir kozmetik blogu okuruysanız, bunu yapan ve yapmayan blogger ayrımını şimdiye kadar çoktan yapmışsınızdır ve kozmetik bloglarının “her önüne gelen ürünü övmediğini” de zaten gayet iyi biliyorsunuzdur. Ayrıca yine iyi okurlar bilirler ki, iyi kozmetik bloggerları kendilerine gelen PR ürünlerinin kat be kat fazlasını kendileri yeni ürünleri merak ettikleri için ve kozmetikleri tutkuyla sevdikleri için “kendi ceplerinden” hiç düşünmeden; hatta göze batacak biçimde harcarlar. Fotoğrafın kurgusundan çekimine, ışığından kompozisyonuna, yazıların planlanmasından ürünün yazılmasına kadar her ayrıntısıyla ince ince uğraşıp büyük emek verdiğimiz bloglarımızı, bizim bu hobiye bakış açımızı, ve “doğru bilinen yanlışları” size en net şekliyle anlatmaya çalıştığımız bu yazı umuyoruz ki bir milat olur ve bir daha da kendimizi kimseye anlatmak zorunda kalmayız… Kozmetiği ve bu tutkumuzu paylaşan herkesi çok seviyor, bizleri okuduğunuz ve umuyoruz ki anladığınız için de şükran duyuyoruz! Kozmetik Blogu Yazarları

NOT: Eğer “bu yazı beni de anlatıyor” diyorsanız, ilk okuduğunuz blogun adını referans göstererek /etiketleyerek kendi blogunuzda ya da Instagram sayfanızda yayınlamanızın hiçbir sakıncası yoktur; hatta mutlu oluruz! 

Bir Yorum Yazın

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

11 Yorum Var

 1. Yeliz kızım. İnan ben de sizlerin bazı şeylerden rahatsız olduğunuzu hissediyordum. Ben bambaşka içeriği olan bir blog sahibi olsam da, zaman zaman olanca kibarlığınızla bizleri ziyaret edip hayata her açıdan bakabildiğinizi ve yorumlarınızdan biliyorum. Hepiniz bu dalı seçtiğinize göre, aranızda ancak bilgilerinize göre paslaşma hakkınız olabilir.

  Sizler değerlisiniz. Emek veriyorsunuz. Ancak saygı duyulur ve bunca çalışma için teşekkür ve takdir gerekir. Ve her değerli şeyi daha çabuk fark edeceğinizi gösterir ki okuyan arkadaşlar bunu mutlaka teyit edeceklerdir. Şimdi o kadar çok isim sayabilirim ki Kozmetik Bloglarından tanıdığım ve sevdiğim kızlarım. Ayrıca itiraf edeyim, ben bu yaşımda daha bakımlı olmaya başlamamı; bunun en çok da kendi moralim ve iyi hissetmem için gerektiğini sizlerden aldığım esinle anladım ve uyguluyorum.
  Ben haksızlığa gelemeyen biriyim. O nedenle bloğumda yayınlayacağım. Sizleri seviyorum. Dilerim kıymetiniz bilinir ve nice başarılar elde edersiniz. Hepinize sevgilerimi yolluyorum. Ece ablan 🙂 2017 de çalışmalarınızda kolaylıklar ve hepinize çok güzel bir sene diliyorum.

 2. Merhaba Yeliz,
  Ben de hobi blogu yazıyorum ame takip ettiğim pek çok kozmetik blogu var üstelik de ben makyaj ürünlerini çok kullanan biri değilim (klasik kalıyorum ruj far kalem gibi:))) ama bakım ürünleri hakkın da verilen bilgileri okumayı seviyorum deneyimlerini düzgün doğru yerine göre eleştirisini de yapan blogları keyifle izliyorum.
  işini severek yapan herkese saygım da sonsuz sevgiler

 3. Markalari karalama yapmamali, olumlu yazilan her goruste ilgili markanin marka degerine katkida bulunuyor bu markalarin bloglarin yayginlasmasini istemeleri ve promosyon dagitmalari tamamen menfaatlerine cok ucuza hatta bedavaya reklam yaptiriyirlar alaniniz cok hassas farkindaliginiza tebrikler

 4. Canım ne kadar güzel yazmışsın valla. Sana katılıyorum sonuna kadar. Bu kadar insanın ortak noktası kozmetik 🙂

 5. Ece ablacım yüreğine sağlık ne güzel yazmışsın çok mutlu ettin bizi? Sen de çok güzel bir yıl geçirirsin umarım tüm gönlünden geçenler gerçek olsun ???

 6. Merhaba hoşgeldiniz takibe aldım ben de sizi. Güzel düşünceleriniz için çok teşekkürler?

 7. Yazının her kelimesine katılıyorum canım…

 8. her zaman 🙂 sonuçta yazılarımız görüşlerimiz insanlara ulaşssın diye yazıyoruz. başarılar

tr_TRTurkish