Cilt Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gereken 5 Konu


Merhabalar,

Bu yazımda yine faydalı bir konuya yer vermek istedim. Cilt sağlığını korumak için hiç şüphesiz ki en önemli nokta cilt bakımında dikkat edilmesi gerekenlerdir. Özellikle cilt temizliğinin düzenli bir şekilde yapılması önemlidir.

1. Cilt Tipinize Uygun Ürünler Seçin

Cilt bakımında en önemli noktaların başında cilt tipinize uygun ürünleri tercih etmeniz geliyor. En doğru sonucu almanız ve cildinizi temizlerken bakımını da yapmanız için bu noktaya ayrı önem vermelisiniz. Örneğin benim T bölgem çok yağlı, yağ içeren bir temizleyici uyguladığımda bu bölgeyi daha da yağlandırmış olurum.

Sonrasında rahatsız hissetmenin yanı sıra siyah noktalarla da karşılaşabiirim. Dolayısıyla bu bölgedeki fazla yağı temizleyecek olan bir ürün tipini tercih etmem gerekir.

2. Düzenli Kullanıma Özen Gösterin

Bir kere kullandığınız ürünlerden işe yaramıyor diye bahsetmek doğru olmayacaktır. Nasıl düzenli olarak dişlerimizi fırçalıyorsak cilt bakımımızı da aynı rutinde yapmalıyız. Hem günün temizliğini yaparken hem de uzun vadede ürün etkilerinin nasıl olduğunu doğru bir şekilde anlayabiliriz.

3. Doğru Sırayla Uygulayın

Cilt bakım ürünlerini doğru sırayla uygulamak işe yaraması açısından önemlidir. Yine diş temizliğinden örnek verecek olursam nasıl ki fırçalama işleminden sonra ağız çalkalama suyuyla gargara yapıyorsak, cilt temizliğinde de aynı durum söz konusudur.

Cilt temizleme ürünününden sonra tonik işleminin uygulanması gerekir. Haftada bir kez peeling yaptıktan sonra açılan gözenekleri yine tonik uygulayarak sıkılaştırmak önemlidir.

4. Başkasının Ürününü Kullanmayın

Cilt bakımında diğer bir önerim de yalnızca kendinize ait olan ürünleri kullanmanızdır. Sonuçta farklı cilt sorunları olan kişilerinin ürünlerini kullanmak kendi cildinize zarar verer verecektir.

5. Yüzünüzü Ilık Su ile Yıkayın

Yüzünüzü her zaman ılık su ile yıkamaya özen gösterin. Çok soğuk ve sıcak su vücut ısınızı değiştirerek cildinize zarar verirken kurumasına da neden olur.

Benim cilt bakımına yönelik nacizane önerilerim bunlardı, sizler de ekleyeceklerinizi yorum olarak bırakabilirsiniz. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Hazır yaz ayındayken güneş koruyucunuzu ihmal etmeyin derim, hem yüzünüz hem de vücudunuz için güneş kremi uygulayarak güneşin zararlı ışınlarına karşı kalkan oluşturabilirsiniz. Yine cilt yapınıza uygun bir ürün tercih etmeniz doğru olacaktır.

Sevgiler 🙂

Bir Yorum Yazın

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

10 Yorum Var

  1. Tuzsuz Koruk - :

    Özellikle yüzünüz ılık suyla yıkayın kısmına sonuna kadar katılıyorum canım. Hatta sıcak suyla kullanılan yüz temizleme jelleri sivilce yapabiliyor. Geçmişte başıma gelmişti 🙂

  2. Çok doğru noktalar 🙂

  3. Sanırım 5 üstünde yoğunlaşmalıyım :))))

  4. Thanks for the interesting post! Have a nice weekend)

  5. Güzel tavsiyelerin için teşekkürler canım.

  6. Çok güzel bir yazı olmuş kuzum. <3 Özellikle makyajlı yatan pis kadınlara okutmak lazım bunu. Yüzünüzü yıkayın yaaa diye dövmek istiyorum hepsini 😀

tr_TRTurkish