Saç Dökülmesine İyi Gelen Karanfil Kürü Tarifi


Herkese merhabalar, bu yazımda Saç Dökülmesine İyi Gelen Karanfil Kürü Tarifi vereceğim.

Bu tarifi Hüzün Sarısı Blog sahibi Nihal ablada gördüm, kendisini çok severim sözü güvenilirdir. Saçlarımın çok döküldüğünden bahsettiğimde bana karanfil kürünün nasıl uygulandığını anlatan videosunu gönderdi, kendisinin Instagram hesabında bulabilirsiniz. Ben de hemen uygulamaya başladım.

İlk kürü bitirdim ve ara verdikten sonra ikinci kez yapacağım çünkü çok faydasını gördüm ve sizinle de paylaşmak istedim. Öncelikle şunu belirtmek isterim saç dökülmeniz varsa yapacağınız ilk şey doktora giderek kan tahlili yaptırmanız olmalı. Altında yatan farklı bir neden yoksa saç dökülmesi için karanfil kürü uygulayabilirsiniz.

Benim tahlil sonuçlarımda saç dökülmesine neden olan kansızlık vs. çıkmadı. Uykusuzluk ve stres gibi etkenler sebebiyle dökülmeler artmıştı ve şimdi normal seviyeye indi.

Peki karanfil kürü nasıl yapılır? Malzemeler o kadar kolay ve ulaşılabilir ki maaliyeti yok denecek kadar az hem de doğal. Aktardan karanfil alıyorsunuz çok almanıza gerek yok ben 30 TL’lik almıştım, sonraki kürler için de yetecek.

Bir çay bardağı suyun içerisine 15 tane karanfil atıyorum ve çezvede kaynadıktan sonra 10 dakika kadar bekletiyorum. Daha sonra ocaktan alıp ağzına çay tabağı kapatıp soğumaya bırakıyorum. Soğuduktan sonra kozmetik mağazalarında bulabileceğiniz boş sprey şişesine dolduruyorum. İşte sadece bu kadar sonrası sadece saça uygulamak.

Peki karanfil kürü saça nasıl uygulanır? İlk başladığınız hafta her gün saç diplerinize sıkarak masaj yapıyor iyice yediriyorsunuz. Yıkamanıza gerek yok saçta kalabilir hiçbir zarar vermiyor. İlk uyguladığınız anda bile saç diplerinizin ferahladığını, rahatladığını ve nefes aldığını hissediyorsunuz. Hatta ben de zaman zaman saç diplerinde kaşıntı oluyor ona da çok iyi geldiğini söylemeliyim.

Sonraki hafta bir gün uygulamayıp diğer gün sürüyorsunuz. Üçüncü hafta 2-3 günde bir, dördüncü hafta ise bir kez yapabilirsiniz. Yani kademeli olarak azaltıyorsunuz kendinize göre planlayabilirsiniz. Saçlar temizken yani duş sonrası yaptığınızda etkisi maximum seviyeye ulaşıyor onu da belirtmiş olayım.

İlk birkaç uygulamadan sonra dökülmelerdeki azalmayı fark ettim ve çok mutlu oldum. Hatta acaba bu kadar çabuk etki edebilir mi diye düşündüm, Nihal ablada da aynı durum olmuş o da çok memnun kalmış. Bir sonraki küre başlamadan önce saçın alışmaması için bir ay ara vermemi söyledi. Bir ay dolduğu için yeni karanfil suyu uygulamasını yapacağım.

Gördüğünüz gibi inanılmaz kolay, ekonomik sadece su ve karanfil ile saçlarınıza kimyasal uygulamadan dökülmeyi azaltıyorsunuz. Ayrıca fark ettiğim bir konu da uzama hızı oldu. Saçlarımı yeni kestirmiştim karanfilin diplere yaptığı bakım ile daha hızlı uzadığını gözlemledim. Kokusu beni rahatsız etmedi dışarıya da rahatlıkla çıktım. Buram buram karanfil kokusu bir süre sonra gidiyor.

Çevresel faktörlerden kaynaklı saç dökülmeniz varsa karanfil kürünü mutlaka yapın derin. Uyguladıktan sonra yorumlarınızı çok merak ediyorum benimle de paylaşın lütfen. Umarım sizin saçlarınıza da çok iyi gelir. Sevgiler.

Leave a comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

22 comments on “Saç Dökülmesine İyi Gelen Karanfil Kürü Tarifi

 1. I really like cloves, it’s a wonderful plant, that has many uses, including medicinal ones. Best regards, have a great week!

 2. yo leo Novela on said:

  Qué buen consejo. Gracias

 3. Benim çok memnun kaldığım bir kür. Senin de güzel sonuç almana sevindim. Ayrıca takipçilerinle paylaşırken benden bahsetmen mutlu etti. Çok teşekkür ederim

  • yeliz on said:

   ben de çok teşekkür ederim bu faydalı kürden beni haberdar ettiğin için psikolojimi o kadar etkilemişti ki dökülmeler sayende mutlu oldum:)

 4. Interesting post. I need to try in my hair.
  Have a nice day.

 5. Thanks for sharing, have a nice day

 6. Cakes para ti on said:

  ¡¡Hola!! Qué interesante, no conocía esta cura con clavo para el cabello. De momento no tengo problemas de caída, pero nunca se sabe, así que guardaré el remedio cerca por si acaso. Besitos.

 7. Wow! Very interesting! I have to try it 🙂

 8. It is a plant with many uses, here at home I often use it in cooking.
  Thanks for sharing.
  Have a great day

 9. It looks really interesting. Thanks for sharing.

  Kisses

 10. anies on said:

  some people believe that its antimicrobial and stimulating properties may help promote scalp health and potentially reduce hair loss….

 11. Dökülmeye bir etkisini görmedim ama karanfil saça güzel bakım yapıyir mis gibi de kokuyor ????

  • yeliz on said:

   Evet çok güzel bakım yapıyor ben de dökülmeye de etki etmesi olması artısı oldu geç keşfettiğime üzülsem de geç olsun güç olmasın diyelim:)