Tatildeyken saçlarıma nasıl bakıyorum?


Merhabalar,

2019 yılı tatil planlarını yapmış ve gün saymaya başlamışken tatilde saç bakımımı nasıl yaptığımdan bahsetmek istedim. Mektup gibi olacak ama siz bu yazıyı okurken ben tatilde olacağım 🙂 Tatilde saç bakımı yapmak isteyenler için tüyolarımı buraya bırakıyorum.

Aşırı derecede kuru olan saçlarım işlem de gördüğü için yıpranmış durumda. Tatil güzel olsa da güneş ışınları, deniz tuzu ve havuz kloru saçları saçlara çok zarar veriyor. Ben havuz kullanmasam da deniz tuzunu engelleme şansım olmuyor. Güneş ışınlarından da saçlarımı koruyorum.

Hindistan cevizi yağı mucizesi

Öncelikle seyahat setlerinden alarak basmalı bir şişeye Hindistan cevizi yağını dolduruyorum. Her gün denize gitmeden yaklaşık 1 saat önce saçlarıma uyguluyorum. Her zaman diplerine sürmesem de mutlaka bol miktarda uçlarına ve boylarına sürüyorum. Uzun süre denizde olacağınızdan saçlarınızı arındırmanız da zor olmuyor.
Bu uygulamanız inanılmaz faydasını gördüm. Hindistan cevizi yağı benim için zaten vazgeçilmez ürünlerden biri. Normalde deniz tuzu ile sertleşen ve dolaşan ince tellerimi açmak zor olurken Hindistan cevizi yağı sayesinde bu zorluklarla karşılaşmıyorum. Ayrıca saçlarım beslenmiş ve yumuşak oluyor.
Saç rengimi koruması da güzel bir artısı. Geçen yıl saçlarım kızılken bile akma süresini uzatmış alttan kötü bir renk çıkmasının önüne geçmişti. Bu sene ise ombre var, yine Hindistan cevizi yağı mucizesi ile üstesinden geleceğiz 🙂

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Saçlarınızı güneş ışınlarından koruyun

İkinci önemli konu ise saçlarımı güneşten korumak oluyor. Genellikle zaten güneşin dik geldiği zamanlarda saat güneşe direkt çıkmamaya özen gösteriyorum. Çıktığım zaman ise şemsiye altında duruyorum. Güneşlenirken saçlarımı mutlaka örtüyorum. Bu şapka, eşarp, bandana vs. olabilir. Bazen ince bir tişörtü saçlarıma sarıp öyle duruyorum. Maksat direkt güneş ışığına maruz bırakmamak ve kendi kendine kurumasını sağlamak. Bunun da oldukça faydasını gördüm, kuru saçlarımın nemlilik oranını arttırdı.

Deniz sonrasına gelince şampuanımı genellikle zaten nemlendirici özellikli kullanıyorum. Saç kremini ihmal etmiyorum. Tatildeyken bir ya da iki kez onarıcı bakım maskesi yapmanız saçlarınızı ekstra beslemenizi sağlar, bunu da öneririm. Ayrıca duş alırken soğuk suyla yıkamak bence saçlara nemi hapsediyor, elektriğini alıyor ve daha parlak durmasını sağlıyor.

Peki siz tatildeyken saçlarınıza nasıl bakıyorsunuz? Yorumlarınızı merakla bekliyorum.

Sevgiler 🙂

Bir Yorum Yazın

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

6 Yorum Var

  1. Saç bakımı ile ilgili önerilerini dikkate alacağım. Çok teşekkürler ?

  2. Hindistan cevizi yağının kokusunu çok severim.Harika tavsiyeler için teşekkürler canımcım.

  3. Bazı markaların UV filtreli saç spreyleri var, güneşe çıkmadan saça sıkılan. Ben onlardan çok memnunum, uzun yıllardır kullanıyorum. Şu an BonaCure kullanıyorum. Hindistancevizi yağı da iyi fikirmiş.?

  4. Ben de bol bol saç bakim yağı ve spreyle geziyorum:)

  5. Gerçekten altın değerinde bilgiler umarım bu sene saçlarımı yine kestirmek zorunda kalmam tavsiyeleri not aldım uymaya çalışıcam :)))

  6. Saç bakımı için çok güzel tavsiyeler canım. Ben de havuza girsem de saçımı sokmuyorum.

tr_TRTurkish