Tatildeyken cilt bakımı nasıl olmalı?


Yeni bir haftadan herkes merhabalar,

Hazır tatil moduna girmişken başladığım tatil yazılarına devam edeyim dedim 🙂

Tatilde güneşlenmek çok keyifli olsa da aslında güneşin zararlı ışınlarından da korunmak gerekiyor. Her şeyde olduğu gibi bu konuda da fazlası zarar diyoruz.

Peki tatildeyken cilt bakımında nelere dikkat etmek gerekiyor, zararlı etkenlerden cildimizi nasıl koruyabiliriz? Sizler için birkaç püf noktaya değinmek istedim.

Tatildeyken mutlaka güneş kremi kullanmanızı öneririm. İlk güneşe çıkacağınız gün ve birkaç gün boyunca 50 faktör güneş koruması ideal olacaktır. Özellikle açık tenliyseniz yüksek koruma olması büyük önem taşıyor. Sonraki günlerde biraz daha düşük olan ve bronzlaştıran yağları tercih edebilirsiniz.

Her ne kadar güneş kremi kullansanız da güneş ışınlarının dik geldiği saatlere dikkat etmenizi öneririm. Ne kadar gölgeye de kaçsanız yanmamanız imkansız gibi bir şey oluyor. Uzmanlar da bu saatler için uyarı yapıyor. Her ne kadar güneş önemli bir D vitamini kaynağı olsa da fazlası da cilde zarar veriyor.

Kısa süreli tatil yapanlar hemen brozlaşayım diye düşünerek (ki ben de daha önce yaptım) cildine zarar veriyor. Hatta benim yüzümde hiç çil ve leke yokken bu yaptığım ihmallikten sonra çıkmaya başladı. Her güneşe çıktığımda ise çok daha belirgin hale geliyor.

Güneş sonrasında da after sun olan güneş sonrası kremlerini de ihmal etmeyin derim. Güneşten ve tuzdan dolayı kuruyan ve kızaran cildinizi gerçekten yatıştırıyor, nemlendiriyor. Uyguladıktan sonraki ferahlığı ve rahatlamayı gerçekten hissediyorsunuz.

Ben güneşe çıktığımda mutlaka dudak koruyucu da kullanıyorum. Özellikle doğal yağlar içeren ve SPF koruması olan dudak balmlarını tercih ediyorum. Böylece dudaklarımı da güneşe karşı korumuş oluyorum. Bir de deniz tuzundan dolayı bir sene dudaklarım çekirdek yemişçesine yanmış ve soyulmaya başlamıştı, bu şikayetimi de bir daha yaşamadığımı söylemeliyim.

Özellikle yüzümüz çok hassas olduğundan şapka kullanmayı hiç ihmal etmiyorum, yüzümü gölgeye aldığı için böyle çok daha rahat ediyorum. Göz altlarımız ekstra hassas olduğundan akşamları göz altı kremi de kullanarak rahatlamasını sağlıyorum. Göz altlarına değinmişken güneş gözlüğü kullanmayı da ihmal etmiyorum ki güneş ışınlarına karşı koruma altına alayım ve kırışmasını önleyeyim.

Ben tatilde cilt bakımıma bu şekilde devam ediyorum, sizlerin de önerilerini duymak isterim.

Sevgiler 🙂

Leave a comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 comments on “Tatildeyken cilt bakımı nasıl olmalı?

  1. Yazın cilt daha çok özen istiyor. Tavsiyeler için teşekkürler ☺️

  2. ben 50 faktör de kullansam denizde çok fazla zaman geçirdiğim için her sene mutlaka kapkara bir yüz ile dönüyorum tatilden :(( neyse ki kısa sürede de yaptığım bakımlar ile eski haline döndürebiliyorum

  3. Güneş kremi kullansam da dudak koruyucu kullanmayı ihmal ettiğimi söyleyebilirim. Bir de güneş sonrası nemlendiriciyi ihmal ediyorum aslında. Güneş cildimi çok kötü kurutuyor ve hatta yakıyor.